Wydarzenia: KONCERT ZESPOŁU POLES APART – TOM LEWIS & QFTRY

Miesiąc zaczęliśmy od Marka Dyjaka i OHO!KOKO!, a teraz czas na szantowe uderzenie, choć poza pieśniami kubryku usłyszymy także wspaniałą klasykę, która wzbudzi refleksję, ale i poderwie z krzeseł. Już 11 marca w Starej Rzeźni muzyczny powrót: Koncert zespołu Poles Apart – Tom Lewis & QFTRY.

Zdanie „Wyjątkowy zespół szantowy” w stu procentach nie wyczerpuje muzycznego i artystycznego opisu kapeli, która po kilku miesiącach przerwy aktywnie powraca do koncertowania. Już w niedziele 11 marca o godzinie 19.00 w Starej Rzeźni koncert Qftrów oraz Toma Lewisa. Qftry to głównie wykonania a capella, aczkolwiek dają się też poznać jako znakomici instrumentaliści. Zespół z Polic i okolic to znakomite wykonania utworów tradycyjnych (czasem okraszone polskimi tekstami zespołu). Zadowolą z pewnością najbardziej wymagające gusty. Inspiracje czerpią głównie z folku bretońskiego. Zespół koncertował wielokrotnie w Polsce i na świecie zdobywając wiele nagród i serca publiczności.

Projekt „Poles apart” to wspólna inicjatywa naszego zespołu szantowego oraz Toma Lewisa jednego z najpopularniejszych artystów muzyki morskiej. Brytyjczyk koncertował z Polakami podczas zarówno pierwszej jak i drugiej odsłony projektu prezentując się na najpopularniejszych polskich jak i europejskich festiwalach muzyki szantowej. – Tom to bardzo barwna postać. Zna morze jak mało kto, poznał je służąc przez 24 lata w brytyjskiej marynarce. Gdy opuścił służbę przeniósł się do Kanady i poświęcił muzyce. Wykonuje tradycyjny repertuar morski i folkowy, komponuje także własne utwory. Urodził się w Belfaście (Irlandia Północna), stąd jego kompozycje nawiązują do irlandzkiej, celtyckiej stylistyki. Śpiewa a cappella lub akompaniuje sobie na ukulele lub akordeonie guzikowym. Z Qftrami nagrał już dwie płyty, wspomnianą „Poles Apart” – z tradycyjnym morskim repertuarem, i dziesięć lat później wydana „Poles Part Too”, gdzie dominuje już bardziej folkowy repertuar. Obie płyty to niesamowita dawka folku, wykonywanego głównie a cappella – czytamy w relacji koncertowej projektu sprzed kilku lat. Możemy więc spodziewać się wielkiej reaktywacji projektu, którego odsłony już kiedyś na Łasztowni słyszeliśmy. Było to dokładnie w roku 2013 podczas The Tall Ship Races. Kto ma ochotę na powrót do przeszłości? Na pewno musicie być z nami podczas koncertu w Starej Rzeźni!

Bilety na koncert dostępne są w Internecie oraz w Kubryku Literackim – serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników szant, ale nie tylko. Nie może Was zabraknąć 11 marca w Starej Rzeźni!