Prezentacje: PRZYGODY KAPITANA GRYCNERA cz.2

Kapitan Żeglugi Wielkiej, Wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej w Szczecinie, były wykładowca akademicki oraz z pasji – pisarz marynista. Kapitan Włodzimierz Grycner opowiada portalowi Moja Łasztownia o swoich inicjatywach, które realizuje w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Jest to wspaniały Skwer Kapitanów, inicjatywy żeglarsko-marynistyczne, ale i bardzo udane spotkania autorskie przyciągające mieszkańców miasta. Zapraszamy do przeczytania drugiej części artykułu autorstwa Michała Kaczmarka.

Podczas wydarzenia „Niepodległość na Maszt” organizowanego 11 listopada przez Fundację Moja Łasztownia i Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odsłonięto 6 kolejnych tablic. W wydarzeniu wzięły udział najważniejsze osoby z życia Akademii Morskiej, Kapitanowie Żeglugi Morskiej, pisarze, aktywiści, rodziny żeglarzy i kapitanów. Między nimi – na tablicach – była pierwsza kapitan w historii Polski czyli Danuta Kobylińska-Walas. Pani Kapitan jest przecież honorową obywatelką Nowego Orleanu. Tablica jest jednym z najgodniejszym elementów upamiętnienia jej pochodzenia, a jak mówi Kapitan Grycner tego typu tablica była dla niej wielką radością.

Nasz rozmówca przyznaje, że dzięki Laurze Hołowacz, prezes firmy CSL Internationale Spedition, a także dzięki Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia udało się w Szczecinie zbudować miejsce, w którym kapitanowie i kultura marynistyczna czują się jak u siebie. – Mamy Mesę Kapitańską, spotykamy, mało tego jest Kubryk Literacki gdzie wystawiane są moje książki. Kolejna sala to miejsce konferencyjne i podczas spotkań wyświetlane są tam filmy morskie. My jako Kapitanowie czujemy się tutaj mile widziani, tutaj zorganizowałem wodowanie swojej książki i ponad 100 osób wzięło w nim udział, graliśmy, śpiewaliśmy. Jesteśmy tutaj u siebie. Pani Prezes Laura Hołowacz jest wspaniałą osobą, która ma pomysły i idzie w dobrym kierunku. Dziękujemy jej za to, że tak chętnie pozytywnie odpowiada na nasze inicjatywy i sama przygotowuje wiele wydarzeń w ramach których Kapitanowie mają okazję się zaprezentować, opowiedzieć o swoim życiu oraz pokazać swoje historie. Pani Prezes to człowiek z wizją, co udowodnił nawet dzień 11 Listopada i wydarzenie „Niepodległość na Maszt”. Odśpiewaliśmy razem „Hymn do Bałtyku”, odsłoniliśmy tablicę, rozmawialiśmy z młodymi ludźmi. Ważne jest byśmy przekazywali kolejnym pokoleniom kulturę morską. Stara Rzeźnia to jest miejsce w którym ta szczecińska morskość znajduje ujście, to jest miejsce bliskie naszemu sercu. Kapitanowie i Liga Morska powinniśmy pracować na rzecz reaktywacji gospodarki morskiej, na Łasztowni jest centrum tego życia. Chcemy by tu żyło centrum kulturalne i marynistyczne, to będzie najpiękniejsze miejsce w Szczecinie – mówi Kapitan Włodzimierz Grycner.

NOTKA BIOGRAFICZNA:

Włodzimierz Grycner urodził się 17 maja 1945 roku w Łopusznie k. Kielc. Jest synem Edwarda i Eugenii z d. Domagały. Początkowo związał się z Chełmżą. Tam uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1, którą ukończył w 1959 roku. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym, którego absolwentem został w 1963 roku. W tym samym roku przybył do Szczecina. Tu podjął studia w Państwowej Szkole Morskiej. Po ich ukończeniu w 1966 roku, rozpoczął pracę na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej. Z armatorem tym związany był niemal 40 lat (do 2005). W tym okresie urlopowany, pływał również pod obcymi banderami. W 1980 roku uzupełnił wykształcenie, studiując Transport Morski w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie i uzyskując z wynikiem bardzo dobrym tytuł inżyniera. W 1983 roku otrzymał dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej.

Dowodził 33 statkami polskimi i obcych bander – amerykańskimi, brytyjskimi, duńskimi, greckimi i niemieckimi. Od 1996 roku piastuje stanowisko prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej oraz funkcję Komodora dorocznych „Flisów Odrzańskich”. Był jednym z pomysłodawców budowy pomnika „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.