Prezentacje: DOBRY ROK DLA STAREJ RZEŹNI

Miniony rok był kolejnym czasem aktywnej działalności Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Działo się dużo – koncerty, wystawy, prezentacje, a także wielkie projekty realizowane wspólnie z Gminą Miasto Szczecin. Łasztownia staje się miejscem, które tętni życiem o każdej porze roku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy podsumowanie, w którym przypominamy co działo się w minionym roku.

– To był czas bardzo intensywny, bo nie było miesiąca kiedy w Starej Rzeźni było mniej ciekawie. Mnóstwo wykładów, koncertów, spotkań – nie brakowało spotkań literackich i tych z podtekstem marynistycznym, ale odbyło się także mnóstwo koncertów. Występowali młodzi artyści, ale i gwiazdy, których koncerty wypełniły Salę Iluzjon po brzegi. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wraz z rozwojem tej części miasta, rośnie zainteresowanie ofertą naszego Centrum Kultury. Już teraz zapraszamy do zapoznania się ze styczniowym harmonogramem. Będzie koncert swingowy, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz wykłady prof. Jacka Rudnickiego oraz coach Małgorzaty Krawczak, a to dopiero początek – mówi Ewa Tracz z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Jakie wydarzenia odbyły się na Łasztowni w minionym roku?

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w 2016 roku zaprosiliśmy mieszkańców miasta na „Gwiazdkę nad Łasztownią”, w 2017 roku ta forma rozbudowała się tak mocno, że magistrat zaufał Starej Rzeźni i w tym roku cały finał odbył się w naszej instytucji i dookoła niej. W przyszłym roku będzie podobnie, a program wydarzeń ustalony wspólnie ze Szczecińską Agencją Artystyczną obfituje w szereg ciekawych inicjatyw. Podstawą będą koncerty szczecińskich artystów, pokazy ratownicze oraz rozbudowane warsztaty dla dzieci.

Koncerty w Starej Rzeźni, nie ma wątpliwości, że pod kątem gwiazd ten rok był absolutnie najlepszy w naszej historii. W lutym odwiedził nas Maciej Balcar z zespołu Dżem oraz Janusz Radek (wrócił również jesienią). Koncerty cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Nie inaczej było z dwoma koncertami Smolika i Keva Foxa, których oklaskiwała pełna sala fanów. Kwiecień to koncert Kasi Kowalskiej w wersji akustycznej. Kameralny koncert na 200 osób zgromadził najwierniejszych fanów artystki. Sukcesem był także festiwal „Nogi z Waty”, którego młodzieżowy charakter spodobał się gościom Łasztowni. Podczas inicjatywy Antonii Janczak zaprezentowano także projekt „Budyń Julka Tuwima” z udziałem Czesława Mozila. Wielką popularnością cieszyły się wszystkie koncerty duetu Dominika Korycka i Andrzej Żukowski. Jesień to czas powrotów artystów, których koncerty idealnie sprzedawały się zimą i wiosną. Poza tym gościliśmy Mieczysława Szcześniaka, Kraków Street Band czy w ostatnich dniach grudnia wspaniałą Grażynę Łobaszewską. Możemy zdradzić, że trwają już rozmowy z kolejnymi artystami – rok 2018 pod kątem występów i koncertów będzie równie interesujący.

Nasze autorskie projekty, rozwijamy inicjatywy, które zrodziły się w głowach pracowników Starej Rzeźni oraz naszych partnerów. Sukcesem okazała się kolejna Szajowa Niedziela połączona z prezentacją nowych, niepublikowanych wcześniej dzieł znakomitej szczecińskiej pisarki. Razem z Filipinkami jesienią wspominaliśmy działalność najstarszego, szczecińskiego (i polskiego) girlsbandu, który w latach 60 podbijał nie tylko Polskę i Europę, ale i cały świat. Powodzeniem cieszył się Festiwal Kina Pozytywnego organizowany przez Stowarzyszenie in-tracktU, prezentacje Stowarzyszenia Kamera czy wracające do Starej Rzeźni Gwiezdne Wojny, które na dwa weekendy roku 2017 zawładnęły całą Łasztownią. Cykliczność tych wydarzeń sprzyja budowaniu trwałych marek – przekonaliśmy się o tym organizując kolejny raz Dni Ulicy Zbożowej, które może nie błyszczały tak jasno jak rok wcześniej ze względu na The Tall Ship Races oraz Festiwal Pyromagic, ale podtrzymały tradycje organizowania na Łasztowni cyklicznego święta, którego zadaniem jest pokazywanie potencjału tego miejsca. Podczas zlotu żaglowców byliśmy bardzo aktywni – a po wydarzeniu Stara Rzeźnia wydała

Wykłady i spotkania autorskie, Kubryk Literacki działający w Starej Rzeźni jest prawdziwym aktywizatorem rozmaitych spotkań autorskich i literackich. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się spotkania z kpt. Włodzimierzem Grycnerem, Michałem Rembasem, Andrzejem Kraśnickim, Romanem Czejarkiem, Aleksandrem Dobą oraz innymi pisarzami ze Szczecina i okolic. Mieszkańcy miasta przyzwyczaili się do tego, że co miesiąc znajdą w Starej Rzeźni ciekawe spotkania, których renoma i wolny dostęp przyciągają coraz szersze grono odbiorców. Prof. Jacek Rudnicki gromadzi pełną salę ludzi, którzy słuchają jego prezentacji. Coach Małgorzata Krawczak dopiero rozpoczyna swój cykl, a już ma na koncie kilkadziesiąt osób, które słuchało jej porad. Naszymi gośćmi byli prof. Aneta Zelek, prof. Stanisław Flejterski oraz prof. Leszek Balcerowicz – najwybitniejsze nazwiska świata ekonomii. Bardzo cenimy także współprace ze Stowarzyszeniem Progressum Moniki Dyker-Wożniak.

„Niepodległość na Maszt – 11 listopada”, to wydarzenie wyróżniamy w podsumowaniu roku szczególnie. Dlaczego? Bo to pierwszy tak wielki projekt, którego finansowanie to wsparcie Miasta Szczecin i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Złożyło się na niego kilka dni – na Łasztowni więc Niepodległość była kultywowana w tym roku szerzej niż w latach minionych, a opinia gości o naszej imprezie każe nam podejrzewać, że była to jedna z najbardziej spektakularnych inicjatyw w Szczecinie w tym roku. Koncerty Stanisława Soyki i projektu PUSZ, koncert Sedinum Chamber Orchestra, warsztaty dla dzieci, śpiewanie „Hymny do Bałtyku” czy kolejne odsłonięcie tablic dla kapitanów na Skwerze Kapitanów, to tylko niektóre wydarzenia, które warto wspomnieć.

Taki był rok 2017. Rok 2018 będzie miejmy nadzieje jeszcze ciekawszy i bardziej spektakularny. Dziękujemy, że jesteście z nami!