Wydarzenia: GWIAZDKA NAD ŁASZTOWNIĄ – RELACJA

Trzecią edycję „Gwiazdki nad Łasztownią” organizowało Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz Stowarzyszenie Progressum. Co się działo? Mnóstwo rzeczy! Od występów, warsztatów przez wspólne kolędowanie, czytanie bajek czy warsztaty plastyczne i artystyczne. Łasztownię odwiedził tłum ludzi, a wydarzenie wsparło podopiecznych ośrodków wychowawczych ze Szczecina i okolic oraz Dagmarę Mroczkowską chorującą na niezwykle rzadką chorobę. Zapraszamy do przeczytania relacji.

Emocjonująco było już od samego rana. Bramy Starej Rzeźni zostały otwarte o 10.00 i od samego rana dzieciaki i rodzice brali udział w warsztatach artystycznych, malowaniu bombek czy ozdabianiu pierników. Cel był taki by integrować całe rodziny i aby dzieci miały co robić. Oczywiście w pierwszych dniach grudnia najistotniejsze jest pobudzanie magii świąt, więc wszystkie prezentacje artystyczne i warsztaty były tematycznie blisko związane z Mikołajkami i Bożym Narodzeniem: – Tłumnie szczecinianie odwiedzali Starą Rzeźnię. Każde nasze wydarzenie jest skierowane na cele charytatywne i tak było dzisiaj. Wspieramy Dagmarę Mroczkowską, dzisiaj już 32-letnią kobietę, która cierpi na chorobę EB czyli odklejanie się naskórka. Proszę sobie wyobrazić, że jest to dziewczyna, kobieta, która nie przeżyła ani jednego dnia bez bólu i bez cierpienia. Dla niej dotyk to wielki ból. Wspieramy także ośrodki wychowawczy, których przedstawiciele są bardzo aktywni w kiermaszu, mają swoje stanowiska tutaj w Starej Rzeźni. To są dzieciaki, które potrzebują codziennego wsparcia. Grono pedagogiczne przygotowało wypieki, prezentują swoje dokonania. Bardzo cieszymy się z ich obecności – mówi Monika Dyker-Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Progressum. – Zaczęliśmy od kiermaszu i licytacji, potem było czytanie bajem między innymi przez aktorów czy przez sportowców. Cały czas trwają warsztaty plastyczne. Zaproponowaliśmy formułę „dzieci pomagają dzieciom” czyli wytwory dziecięcych rączek sprzedawane są, a dochód trafia do domów dziecka czy ośrodków wychowawczych – dodaje Monika Dyker – Woźniak. – Frekwencja bardzo nas pozytywnie zaskoczyła. Tłumy były od samego rana. Cieszymy się, że nasze zaproszenie przyjęli sportowcy, w tym piłkarze ręczni, przedstawiciele Pogoni Szczecin, Pogoń 04, Fundacja Gryfus czy Michał Materla. Na scenie zespół taneczny Sukces czy Szczecińskie Słowiki 60. Tutaj było rano masakrycznie dużo ludzi, na pewno więcej niż w ubiegłym roku. Bardzo dziękujemy wszystkim – dodaje Ireneusz Spyrka, również ze Stowarzyszenia Progressum. Działacze charytatywni na sam koniec również zaprezentowali się w repertuarze kolędowym.

O 14.00 na scenie Sali Iluzjon zaprezentował się sam Aleksander Doba. W międzyczasie dzieciom prezenty i upominki wręczał Święty Mikołaj, w którego wcielił się dziennikarz Telewizji Superstacja Tomasz Gontarz: – Pierwszy raz w życiu wziąłem udział w takim wydarzeniu i jestem zaskoczony, że dzieciak mocno wierzą w Mikołaja i tak lgną do człowieka, który za Mikołaja jest przebrany. Przypomniało mi się dzieciństwo i jak ja prawie 20 lat temu też czekałem na grudzień i sam biegałem za Mikołajem. Niesamowita sprawa, serdecznie zachęcamy wszystkich do wspierania Stowarzyszenia Progressum i dzisiejszych inicjatyw – mówił dziennikarz. Sprzedajemy rękodzieło, mamy domki z piernika, mamy stroiki świąteczne, mamy wieńce, kartki świąteczne, które dziewczęta wykonywały na warsztatach terapii zajęciowych. Wszystko ma motywy świąteczne. Nasze podopieczne często biorą udział w takich wydarzeniach w mieście, to dobra okazja do odstresowania się i pokazania swoich prac całemu miastu – mówi Leszek Czarnecki z Wychowawczego Ośrodka dla Dziewcząt przy ulicy Kamiennej.

Jak wydarzenie podobało się mieszkańcom Szczecina? Pytani przez nas goście byli zachwyceni zarówno organizacją „Gwiazdki nad Łasztownią” jak i spotkaniem z Aleksandrem Dobą:                                         – Wyposażyłam się w dwa wspaniałe stroiki na święta, mąż też zakupił jakieś pierniki i różne gadżety. Chcieliśmy wesprzeć wychowanków ośrodków terapeutycznych, ale mówiąc szczerze to są naprawdę piękne prace, nawet ładniejsze od tych w sklepach – mówi Pani Katarzyna, uczestniczka imprezy.               – Jestem kolejny raz z dzieciakami na warsztatach na Łasztowni, byliśmy ostatnio na 11 listopada i dzieciaki nie chciały wyjść, dzisiaj pewnie będzie podobnie. Bardzo nam się podoba, zarówno prezentacje artystyczne jak i wszystko co dzieje się dookoła – dodaje Pan Paweł.

Wydarzenie „Gwiazdka nad Łasztownią” zakończyło się po 18.00. Organizatorem było Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz Stowarzyszenie Progressum ze wsparciem Środków Miasta Szczecin.