Wydarzenia: LEGENDY GRYFA – STARA RZEŹNIA EDUKUJE MŁODYCH LUDZI

Szymon Jeż, autor magazynu “Szczeciner” i wielki pasjonat Szczecina ma niezwykły dar do opowiadania pasjonujących historii o naszym mieście. Jeżeli ktoś jest przekonany, że legendami pochwalić może się tylko Kraków, Wrocław i Warszawa to musimy tę informację stanowczo zdementować. Pasjonujące prelekcje dla uczniów podstawówek odbywają się w Starej Rzeźni. W ty roku szkolnym odbędą się jeszcze dwa spotkanie, ale już teraz przyjmowane są zgłoszenia szkół, które chcą przekazać uczniom wiedzę o historii naszego miasta.

Prelekcji odbyło się kilka i każda z nich okazała się pasjonującą przygodą pełną baśni, legend, anegdot i wiedzy, która przydatna będzie przydatna uczniom na lekcjach historii, WOSU czy w codziennym życiu. Szczecin to pasjonujące miejsce i warto by młodzi ludzie wiedzieli gdzie mieszkają i jak bogatą historię ma ich miasto. – Staramy się pokazywać młodym ludziom historie, które są tutaj na miejscu, które można niemalże dotknąć. Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy, kim była Anna Jagiellonka albo kim był Wyszak, to wszystko pasjonujące legendy. Rozmawiamy o genezie powstania Szczecina i nazwie naszego miasta. Dzieci interesują legendy o piratach, ale i na przykład o najsłynniejszej szczecińskiej czarownicy – mówi portalowi Moja Łasztownia Szymon Jeż, organizator spotkań “Legendy Gryfa” – Dzieci aktywnie uczestniczą w tych zajęciach, chcemy żeby historie wypływały od dzieci, żeby one dyskutowały i opowiadały nam swoje pomysły oraz to, co usłyszały od dorosłych albo z baśni. Okazuje się, że ta wiedza młodych ludzi wcale nie jest taka mała. Mamy historie kotów na Zamku Książąt Pomorskich czy inne legendy związane z autentycznymi postaciami. Fantastyki również nie brakuje, ale przecież na tym polegają legendy. Zawsze zadajemy dzieciom pytanie: po czym poznać, że w herbie Szczecina jest Gryf, a nie orzeł? Dzieci są spostrzegawcze, same odkrywają o co chodzi, a my tylko delikatnie podprowadzamy całą historię. Nasze spotkania to lekcje o Szczecinie, ale w formie niestandardowej. Liczymy, że dzięki tej inicjatywie dzieci będą wiedziały więcej o swoim mieście – dodaje Szymon Jeż.

– Czekamy na potwierdzenie jeszcze dwóch wizyt w tym roku szkolnym. Na kolejny szykujemy już program. Mamy bardzo dużo pozytywnych reakcji, wiec liczymy na to, że poza klasami, które już nas odwiedziły przybędzie mnóstwo nowych. Zapraszamy przede wszystkim uczniów podstawówek, ale jest to wiedza, która gimnazjalistów również zaciekawi – dodaje Szymon Jeż.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zapisem na lekcję historii w Starej Rzeźni – serdecznie prosimy o kontakt z naszą instytucją.