Chluba Szczecina wraca by wspominać swoje lata świetności. Akompaniamentem spotkania będzie zespół Jazzowski. Członkinie zespołu zdradzą historię swoich największych hitów, a to wszystko w towarzystwie przepysznej kawy, słodkości i wyjątkowym nastrojem.

Mówiono, że to pierwszy polski girlsband. Zachwyciły całą Polskę i Związek Radziecki. Ich utwory grane były przez wszystkie stacje radiowe, a kobiety chciały wyglądać jak one. Gdyby w latach 60-tych istniał show-biznes, one świeciłyby na jego firmamencie najjaśniej ze wszystkich. Filipinki – duma Szczecina, już 30 września będą gośćmi Starej Rzeźni. Będziemy wspominać, wracać do pięknych lat młodości członkiń zespołu, a wszystko przy wspaniałej muzyce – tej z przeszłości i tej na żywo granej przez Krzysztofa Baranowskiego. – Powracając do korzeni naszego miasta, Fundacja Moja Łasztownia przybliży Państwu historię słynnego nie tylko w Polsce, zespołu Filipinki. Artystki które również były ambasadorkami Szczecina i ikoną mody dla wielu Polek. Chcemy przywrócić pamięć o zespole – mówi Ewa Tracz z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – W ciągu dnia odbędą się spotkania dotyczące historii Filipinek. Na naszych gości będzie czekało wiele atrakcji. Zespół Jazzowski, prezentacje historii i fotografii Filipinek. Ciepła herbata, ciasto w towarzystwie urokliwych tematów, stworzy niepowtarzalny czas spędzony w Starej Rzeźni. Zwieńczeniem będzie wyłonienie laureata konkursu fotograficznego o nazwie „Szczecin, Filipinki i ja, czyli lata 60 i 70 zatrzymane w kadrach”. Podczas wydarzenia będziemy chcieli dać odbiorcom szansę na to by przenieść się w lata 60 i 70 – dodaje Ewa Tracz.

Naszej inicjatywie towarzyszy konkurs z nagrodami. Jego celem jest powrót do czasów gdy Filipinki były na topie, a gdy świat i Szczecin wyglądał zupełnie inaczej. – Tematyką Konkursu są różnorodne przedstawienia życia osób, zwłaszcza mieszkańców Szczecina, ich młodości, wspomnień minionych lat. W konkursie chodzi o to by nadesłane zdjęcia przedstawiały ludzi na tle Szczecina. Ważne jest by miasto Szczecin było rozpoznawalne – mówi Ewa Tracz z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.  Zgłoszenia przyjmowane będą do 29 września. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej CKE Stara Rzeźnia.

Dzień wspomnień z Filipikami będzie mieć miejsce 30 września od 16.00 w Starej Rzeźni. Serdecznie zapraszamy! Wstęp Wolny! Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej jest organizatorem pierwszej edycji „Biznesowego Eventu Morskiego”. Wydarzenie odbędzie się 20 września w Starej Rzeźni na Łasztowni. Na czym będzie polegać i kto będzie prelegentem?

Panele tematyczne, targi, eksperci, networking, możliwości nawiązania bezpośrednich kontaktów z potencjalnymi kontrahentami, znalezienia partnerów i podwykonawców. 20 września odbędzie się Biznesowy Event Morski, wydarzenie promujące i wspierające gospodarkę morską w Szczecinie i regionie. – Nasze wydarzenie powstało w odpowiedzi na potrzeby mikro, małych i średnich przedsiębiorców z branży morskiej. W naszym regionie mamy aż kilkadziesiąt firm z tego sektora. Znamy ich problemy i oczekiwania. Chcemy dać tym przedsiębiorcom możliwość zaprezentowania się przed konkretnym biznesowym gronem, umożliwić wypłynięcie na szersze wody – mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, która jest organizatorem wydarzenia.                       W trakcie spotkania swoje usługi i markę przed odwiedzającymi (wszystkimi tymi, który szukają innowacyjnych rozwiązań, potencjału i kontaktów) zaprezentuje grupa 40 wystawców, czyli przedsiębiorców z terenu województwa działających w branży morskiej.

Zarówno wystawcy, jak i odwiedzający będą mogli wziąć udział w dwóch panelach tematycznych poświęconych branży – „Perspektywy rozwoju branży przez pryzmat obecnej sytuacji Pomorza Zachodniego” oraz „Branża morska od kuchni – perspektywy i bolączki”, a także w strefie wolnego networkingu „Marine Business Mix”, podczas którego nawiążą biznesowe kontakty, przedstawią swoją ofertę, wymienią się wizytówkami. – Na sam koniec wydarzenia wszyscy razem wyruszą w Biznesowy Rejs statkiem „Joanna”, podczas którego będzie można swobodnie porozmawiać z resztą uczestników, w otoczeniu rodzimej fauny i flory obszarów nadodrzańskich – dodaje Marek Kubik.

Wśród prelegentów znajdzie się m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek, ale i Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście Dariusz Słaboszewski, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy i osoby, którym nie jest obojętny gospodarczy rozwój gospodarki morskiej w naszym regionie.

Po wyprzedanym wiosennym koncercie, do Starej Rzeźni wraca jeden z najpopularniejszych,                        szantownych duetów. Dominika Żukowska i Andrzej Korycki zaprezentują „Ballady na dwa serca” już 22 września. Bilety sprzedają się w trybie ekspresowym stąd warto szybko zainteresować się tym wydarzeniem. Możemy spodziewać się mnóstwa wzruszeń i pozytywnych emocji. Bądźcie z nami!

Wykonawcy, wyśpiewując rosyjskie pieśni, zabierają publiczność w świat wspomnień i wzruszeń. Ballady te nawiązują do słowiańskiej wrażliwości i kultury, dzięki czemu mimo upływającego czasu, nie tracą na swej popularności i zawsze znajdują szeroką rzeszę odbiorców – takie są właśnie „Ballady na dwa serca”. Z doświadczenia poprzednich koncertów wiemy, że nie zabraknie momentów wzruszających, refleksyjnych, czasami dowcipnych. Ponadto duet od lat fascynuje się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, które w ujmujący sposób opisują to, co w życiu często trudno wyrazić słowami.

Pasja Andrzeja Koryckiego do pieśni wspomnianych artystów zrodziła się w latach 80-tych – w czasach Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, na którym to jego interpretacje ballad rosyjskich zostały nagrodzone Samowarem. Podczas koncertów – zarówno po rosyjsku, jak i w polskich tłumaczeniach – duet wyśpiewuje wiele wzruszających ballad tych artystów, takich jak: „Modlitwa”, „Pożegnanie Polski”, „Aleksander Siergiejewicz Puszkin”, „Piosenka o piechocie”, „Niebieski balonik”, „Droga na Smoleńsk”, „Pieśń gruzińska”, „Ostatni trolejbus”, „Trzy miłości”, „Reinkarnacja”, „Konie”, „Włóczęga”, „O мой cынок”, „Kozacka przypowieść”, „Миленький ты мой”, ” Эх загулял…”. Obecnie Andrzej występuje w duecie z Dominiką Żukowską, z którą wspólnie śpiewa utwory autorskie, tradycyjne pieśni o morzu oraz współczesne pieśni kubryku.

„Ballady na dwa serca” w Starej Rzeźni. 22 września, godzina 19.00. Bilety dostępne w Kubryku Literackim.

fot. kolbaskowo.pl
fot. kolbaskowo.pl

Od 4 września w Starej Rzeźni można zobaczyć wystawę plastyczną przygotowaną przez Grupę Plastyczną INDYGO. Jak zapowiadają organizatorzy będzie można zobaczyć ostatnie efekty ich pracy oraz rezultat wyjazdowego pleneru, który odbył się w Karkonoszach. Prace na Łasztowni będzie można oglądać do 24 września. Serdecznie zapraszamy!

– Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość – te słowa Św. Jana Pawła II są motywem przewodnim codziennej działalności Grupy Artystycznej Indygo zajmującej się głownie sztukami plastycznymi. Grupa malarska Indygo powstała w 1997 roku w Kołbaskowie. Członkowie grupy spotykają się raz w tygodniu by rozwijać swoje zdolności artystyczne. Prace wykonywane są techniką pasteli, olejną, akrylową i akwarelową. Obecnie grupa ma stałą wystawę w Urzędzie Gminy w Kołbaskowie. Najważniejszym aspektem działalności grupy jest wspólna pasja, poznawanie i nauka nowych technik oraz nawiązywanie pozytywnych relacji. – Ludzi  z grupy INDYGO połączyła pasja i zainteresowanie malarstwem. Spotykamy się raz w tygodniu i wspólnie malujemy. Zaczynaliśmy od malowania pastelami .teraz dominuje akryl, olej i akwarela. Każdy maluje  to, co mu w duszy gra.Każdego roku wyjeżdżamy na plener. Byliśmy nad morzem, w górach, nad jeziorem, w wielu uroczych miejscach w  Polsce, a też w Danii na wyspie – mówi Krystyna Badocha, jedna z członkiń grupy.

Niektórzy członkowie grupy brali udział w konkursach plastycznych i mogą pochwalić się nagrodami. – Grupa ma stałą wystawę w Urzędzie Gminy w Kołbaskowie, ale mieliśmy też wystawy w bibliotekach w Szczecinie, Policach, Przecławiu i Kołbaskowie, a także dwa razy w Niemczech w Pasewalku w Starostwie Powiatowym – dodaje Krystyna Badocha. W tym roku plener  odbył się w lipcu w Karkonoszch w miejscowości Radków, niedaleko Kudowy Zdrój. Efekty prac będzie można zobaczyć efekty pleneru, ale także olejne pejzaże, kopie obrazów mistrzów, malownicze rysunki kwiatów czy architekturę w malarstwie.

Różnorodność prac pozwoli każdemu znaleźć coś wartego uwagi. Wystawa obecna będzie w „Galerii Szczecińskiej” w Starej Rzeźni do 24 września.

Zacznie zespół Cukierki, a potem będzie jeszcze bardziej słodko. Muzyczna jesień w Starej Rzeźni to kilkanaście koncertów. Na naszą scenę wrócą zespoły, których występy wiosną wyprzedały się do ostatniego miejsca. – Zależy nam by spełniać muzyczne oczekiwania gości Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Powrót Janusza Radka zapowiadaliśmy już wiosną, artysta pokochał Łasztownie i zapowiedział, że będzie tu wracać. Inne koncerty to na przykład Dominika Żukowska i Andrzej Korycki. W marcu ludzie dzwonili do nas i prosili o dodatkową pulę biletów. Teraz również należy się pospieszyć – zapowiada Monika Bielik z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

22 września, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, „Ballady na Dwa Serca” w Starej Rzeźni

Wykonawcy, wyśpiewując rosyjskie pieśni, zabierają publiczność w świat wspomnień i wzruszeń. Ballady te nawiązują do słowiańskiej wrażliwości i kultury, dzięki czemu mimo upływającego czasu, nie tracą na swej popularności i zawsze znajdują szeroką rzeszę odbiorców. Ponadto duet od lat fascynuje się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, które w ujmujący sposób opisują to, co w życiu często trudno wyrazić słowami… To już trzeci koncert duetu w Starej Rzeźni. Poprzednie wyprzedały się do ostatniego miejsca. Bilety są dostępne w Kubryku Literackim.

29 września, Siostry Łotry, nowe wcielenie sióstr Kępisty.

Siostry Łotry w sposób lekki, często żartobliwy poruszają tematy, które aż proszą się o komentarz. Tematy nie zawsze miłe, nie zawsze łatwe. A jednak robią to w sposób tak wdzięczny, że chce się przy tym tańczyć. Ich koncerty są mocne, przejmująco prawdziwe. Cała czwórka jest bardzo zaangażowana: oprócz swoich podstawowych instrumentów, tj. wibrafonu, kontrabasu, basu, perkusji, wykorzystują elektronikę – mooga i microkorga, a także piłę, tubę, flet, skrzypce, wiolonczelę, a bywa, że i butlę gazową. Każdy z nich potrafi też śpiewać i… się odezwać. Najbardziej gadatliwa jest jednak wokalistka, która umiejętnie splata ciszę między piosenkami. Bilety dostępne są w Kubryku Literackim.

20 października, Janusz Radek wraca do Starej Rzeźni

Specjalnie dla Was Janusz Radek powróci do Starej Rzeźni, aby zaprezentować się w programie “Kim Ty jesteś dla mnie”. Artysta zaśpiewa teksty wspaniałej polskiej poetki – Haliny Poświatowskiej. Projekt Poświatowska/Radek to subtelny klimat wierszy poetki oraz piękne i liryczne kompozycje Janusza Radka w nowych aranżacjach. Wokalista wziął na warsztat, nie tylko pełne namiętności utwory, ale także wiersze filozoficzne – z jednej strony stawiające wiele pytań, z drugiej próbujące wyjaśnić rzeczywistość, z jaką przyszło się mierzyć młodej poetce. Projekt Poświatowska/Radek powstał w 2015 roku jako program koncertowy, który swoją premierę miał na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Haliny Poświatowskiej. Od tego czasu Janusz Radek zagrał blisko 30 bardzo dobrze przyjętych koncertów z tym materiałem. Koncert w Starej Rzeźni już 20 października. Bilety dostępne w Kubryku Literackim.

10 listopada, Smolik i Kev Fox wracają do Starej Rzeźni

… wracają i będą promować nowy album „Queen of hearts”. Przypomnijmy, że jedno z pierwszych wykonań na żywo singla z tej płyty miało miejsce właśnie w Starej Rzeźni. Po wspaniałym, pełnym emocji i elektryzujących muzycznych doznań marcowym koncercie w Starej Rzeźni, Smolik i Kev Fox wracają do naszego miasta! Dwie indywidualności, które łączy niesamowita pasja do pokonywania muzycznych granic i odkrywania nowych przestrzeni artystycznych. Decyzja o nagraniu wspólnego albumu była naturalnym rozwinięciem współpracy Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa – brytyjskiego wokalisty, gitarzysty i kompozytora. Album SMOLIK // KEV FOX, obecnie już platynowy, to jedna z najlepiej ocenianych płyt roku, za który artyści odebrali FRYDERYKA 2016 w kategorii elektronika i alternatywa. Ich pierwszy singiel Run przez wielu uznawany jest jako utwór roku. Kolejne single to Mind The Bright Lights oraz Regretfully Yours z gościnnym udziałem Y (Bokka). Jak brzmią utwory z nowego albumu? Przekonamy się już niebawem! Koncert w Starej Rzeźni 10 listopada. Bilety sprzedają się w ekspresowym tempie.

 

 

 

Cykl „Z ekonomią na Ty” cieszył się w Starej Rzeźni bardzo dużym zainteresowaniem. Podczas kilku spotkań pełna sala gości poznawała wpływ pewnych społecznych i politycznych wydarzeń na politykę i gospodarkę. Poszerzanie społecznej wiedzy ekonomicznej nadal jest ważne i potrzebne, stąd powrót do cyklu spotkań organizowanych we współpracy z Zachodniopomorską Szkołą Biznesu. Już 14 września swój „ekonomiczny alfabet” wszystkim zainteresowanym przedstawi jeden z najbardziej uznanych szczecińskich ekonomistów, profesor Stanisław Flejterski. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00. Wstęp na nie jest wolny.

Zagadnienia ekonomiczne są często trudne do interpretacji, z drugiej jednak strony każdy człowiek powinien być świadomy pewnych procesów gospodarczych. To pomaga planować przyszłość, ale także świadomiej oceniać polityczne i gospodarcze wydarzenia. Poza tym – przypadki wielu afer, np. Amber Gold pokazują, że wiedzy ekonomicznej i świadomości w tym temacie nigdy za wiele. Zapraszamy więc na kolejne spotkanie, które wzbogaci intelektualnie wszystkich chętnych. Profesor Stanisław Flejterski, choć jest jednym z najbardziej uznanych szczecińskich wykładowców, to w sposób prosty i przyswajalny będzie tłumaczyć skomplikowane, gospodarcze procesy. – Zapraszamy na inspirujące spotkanie z prof. Stanisławem Flejterskim, które poprowadzi prof. Aneta Zelek – rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Zapowiada się niezwykłe spotkanie dotyczące ekonomii, gospodarki, finansów ale także ciekawostek z życia profesora i anegdot. Formuła spotkania przybierze ciekawą formę wywiadu, który będzie się opierał na literach alfabetu – zdradza Patryk Walczak z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

“Alfabet prof. Stanisława Flejterskiego. O ekonomii i o… życiu”. Zapraszamy 14 września o godzinie 18.00 do Starej Rzeźni. Spotkanie ma charakter otwarty.

Spacery z Przemkiem Głową, koncerty szczecińskich i nie tylko szczecińskich zespołów czy bicie rekordu w wygrywaniu jednej melodii dzwonkami rowerowymi – to atrakcje tegorocznych Dni Ulicy Zbożowej, które cieszyły się największym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. Pytani przez portal Moja Łasztownia goście Starej Rzeźni przyznawali, że odwiedzają drugą stronę Odry coraz częściej, a przygotowane atrakcje spełniły ich oczekiwania. Co podobało się najbardziej?

To już trzeci raz gdy w sierpniu zaprosiliśmy mieszkańców naszego miasta na Dni Ulicy Zbożowej. Tegoroczna edycja naszej imprezy była poprzedzona dwoma spektakularnymi wydarzeniami organizowanymi przez miasto czyli Zlotem Żaglowców The Tall Ship Races 2017 oraz Festiwalem Sztucznych Ogni Pyromagic 2017. Okazuje się jednak, że nasi goście Łasztowni nigdy nie mają dość i są zainteresowani spędzaniem czasu w tej części Szczecina jak najczęściej.  Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się atrakcje dla dzieci. Przyciągały na Dni Ulicy Zbożowej całe rodziny. – Jestem tutaj z córeczką oraz z córką sąsiadki i liczymy na ciekawe przedstawienie dla dzieci oraz na warsztaty i zajęcia. Nie jesteśmy tutaj pierwszy raz, zawsze kiedy Stara Rzeźnia ogłasza na Facebooku jakieś propozycje dla najmłodszych to korzystamy – mówi Pani Alicja. – Dzisiaj bardzo nam się podoba, chociaż to wszystko jeszcze się rozkręca, myślę, że zostaniemy na koncertach, a jutro może uda się przyjść na festiwal kolorów – dodała mieszkanka miasta. – Przyjechaliśmy ze starszym synkiem i z córeczką w wózku na zajęcia dla dzieci, jesteśmy ciekawi tego jak to będzie wyglądać, bo zdarzyło nam się być na warsztatach gwiazdkowych i synek bawił się super – mówi Pan Szymon.

Dni Ulicy Zbożowej to nie tylko warsztaty dla dzieci, ale i warsztaty florystyczne, sambowa parada, spacery z najpopularniejszym szczecińskim przewodnikiem Przemkiem Głową oraz koncerty między innymi zespołów: Sklep z Ptasimi Piórami czy OHO!KOKO. Pytani przez nas goście Łasztowni chwalili organizację Dni Ulicy Zbożowej i zachwycali się tym, jak wygląda ta strona Szczecina: – Przyjechałam na koncert zespołu Transsexdisco, zaskoczyło mnie, że mają tutaj wystąpić i bardzo mnie ucieszyło, że mogę usłyszeć chłopaków na żywo – mówi Pani Agnieszka. – Jestem zachwycona Łasztownią, jestem zachwycona Starą Rzeźnią, tutaj jest tak pięknie, że każdego turystę należałoby tutaj przyprowadzić, kazać mu iść przez bulwary i po prostu czerpać piękno! – mówi Pani Iza. – Nie przyszłam dla żadnego konkretnego wydarzenia tylko na spacer, może posłucham koncertów, ale przyznam się szczerze, że żeby tutaj przychodzić nie trzeba mi żadnych powodów, imprez czy występów. Wystarczy ławeczka i ładna pogoda – mówi Pani Iza. – Jestem tutaj, bo chciałam usłyszeć Pana Leoszewskiego i  Sklep z Ptasimi Piórami, byłam na ich koncercie podczas Jarmarku Jakubowego kilka lat wcześniej i byłam absolutnie zachwycona tym jak występowali. Bardzo podoba mi się Łasztownia, jest dużo ciekawych stanowisk, powiedziano mi między innymi o spacerach turystycznych, może dam się namówić – dodaje Pani Dorota.

Trzecie Dni Ulicy Zbożowej są już historią, ale… przed nami kolejne interesujące wydarzenia. We wrześniu nowe  wernisaże w Galerii Szczecińskiej, spotkania z ciekawymi ludźmi czy koncerty. O wszystkim portal Moja Łasztownia będzie Was informować na bieżąco.

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia rozwija się z roku na rok. Inicjatywa Prezes Laury Hołowacz przyciąga turystów i mieszkańców udowadniając, że prywatne pomysły na kulturę, łączenie tradycji marynistycznych z oryginalnymi pomysłami ma szanse na zaistnienie w świadomości odbiorców. Stara Rzeźnia zajęła już stałe miejsce na kulturalnej mapie Szczecina. Przed nami trzecia edycja imprezy, która była jednym z pierwszych, bardziej spektakularnych pomysłów na Łasztowni. Przez weekend ta część miasta szykuje mnóstwo darmowych atrakcji w których warto wziąć udział!

Dni Ulicy Zbożowej to wielkie święto Łasztowni. Śmiało możemy powiedzieć, że to pewna tradycja, choć impreza ma dopiero trzy edycje. Pierwsza edycja nieśmiało zapraszała do poznawania nowej części miasta, druga edycja to wysyp atrakcji, a trzecia to kontynuowanie dobrych pomysłów, próba bicia rekordów i nowości, które zainteresują zarówno dzieci jak i dorosłych. Wszystko zaczyna się w sobotę o godzinie 11.00 spacerem z Przemkiem Głową, najbardziej znanym, miejskim przewodnikiem. Potem atrakcje przeniosą się już konkretnie w okolice Starej Rzeźni: – Na początku celem było pokazanie tego terenu, przyciągnięcie ludzi, że jesteśmy tutaj i warto tutaj przyjść i powinien się tym miejscem zainteresować. Teraz cel naszych wydarzeń jest już trochę inny, bo ludzie już tutaj są. Chciałabym żeby Odra jeszcze bardziej żyła, żeby organizowane były tutaj regaty, rejsy i inne ciekawe wydarzenia. Moim marzeniem jest żeby na co dzień odbywały się tutaj koncerty. My jako Stara Rzeźnia dopasowujemy się do tego jak zmienia się ta przestrzeń. Musimy działać biznesowo, odbywają się tutaj konferencje, nasza sala jest wynajmowana podmiotom zewnętrznym. Jeżeli chodzi o rzeczy kulturalne i społeczne to realizujemy swój program artystyczny, jest dużo koncertów, wystaw, wydarzeń artystycznych i kulturalnych mocno powiązanych z tożsamością naszego miasta – mówi Laura Hołowacz, prezes spółki CSL, inicjatorka Dni Ulicy Zbożowej.

W programie bicie rekordu w jednoczesnym wygrywaniu melodii na dzwonkach rowerowych (niedziela, godzina 12.00), Eksplozja kolorów (niedzielne popołudnie), mnóstwo warsztatów i atrakcji dla dzieci i młodzieży, pokazy tanga oraz pokazy tańca irlandzkiego, wspaniałe prezentacje gości Starej Rzeźni, pochód sambowy, warsztaty florystyczne, stragany i stanowiska sponsorskie oraz mnóstwo prezentacji artystycznych oraz występów muzycznych. Na scenie zaprezentują się zarówno formacje z naszego miasta jak i gwiazdy muzyki rangi ogólnopolskiej: – Scena będzie żyć niemal bez przerwy całą sobotę i całą niedzielę. Głowną gwiazdą sobotniego wieczoru będzie rockowa formacja transsexdisco. Wcześniej, bo o 16.00 Sklep z Ptasimi Piórami, bardzo liryczna muzyka przyciągająca zarówno starszych jak i młodszych odbiorców. Później uwielbiana grupa Oho!KOKO! ze Szczecina. Rockowy zespół Rajd, a następnie gwiazda wieczoru. Staraliśmy się o dużą różnorodność od muzyki rockowej przez śpiewaną poezję po alternatywę – mówi Patryk Walczak z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – W programie poza koncertami i warsztatami dla dzieci jest między innymi pokaz tańca irlandzkiego, pokaz tanga w wykonaniu naszych przyjaciół Adriana i Doroty Grygierów. Ważnym punktem będzie oczywiście kolejne bicie rekordu w wygrywaniu melodyjki dzwonkami rowerowymi. Serdecznie zapraszamy od samego rana do wieczora wszystkich mieszkańców naszego miasta – 19 i 20 sierpnia bądźcie z nami – dodaje Patryk Walczak.

Już trzeci raz w czasie trwania „Dni Ulicy Zbożowej” na Łasztowni odbędzie się próba bicia Rekordu Polski w jednoczesnym wygrywaniu melodyjki lub intermezza dzwonkami rowerowymi. Czy tym razem uda się nam na stałe wpisać do księgi rekordów? Wszystko zależy ilu rowerzystów zaszczyci nas swoją obecnością w najbliższą niedziele. Dzwonki gotowe? Jeżeli tak, to do dzieła!

Próba bicia Rekordu Polski na wygrywanie Intermezza na dzwonkach rowerowych odbyła się dwukrotnie – podczas “Dni Ulicy Zbożowej” w roku 2015 i 2016. Za pierwszym razem dyrygentem rowerowej orkiestry był Świętej Pamięci Maestro Jan Waraczewski, w minione wakacje w rolę dyrygenta wcielił się Redaktor Szymon Kaczmarek. Próba bicia Rekordu Polski odnotowana został 21 sierpnia, melodię muzyczną “Polska Biało-Czerwoni” odgrywało jednocześnie ponad 110 rowerzystów. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już w najbliższą niedzielę. Wtedy też punktualnie o godzinie 12.00 w okolicach ukochanych przez szczecinian dźwigozaurów rowerzyści znów stanowić będą jeden wielki dzwonkowy chór! – Zapraszamy serdecznie wszystkich rowerzystów, zarówno małych jak i dużych, by tego dnia, trzeci już raz próbowali pobić z nami rekord Polski. Zadanie jest bardzo ambitne, ale już ubiegłoroczna próba pokazała, że potencjał w naszych rowerzystach jest ogromny. Zależy nam na jak największej licznie uczestników. Próba bicia rekordu jest swoistą tradycją Dni Ulicy Zbożowej na Łasztowni, chcielibyśmy by wyniki i zainteresowanie było z roku na rok coraz większe – mówi Patryk Walczak z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Jaką melodie zagramy w tym roku? – Przeprowadziliśmy internetową ankietę. Chcieliśmy żeby to mieszkańcy miasta i uczestnicy bicia rekordu ami zdecydowali o melodii. Wygrała jednogłośnie pieśń kubryku czyli „Morskie opowieści” i to właśnie ją zagramy w niedziele o 12.00 – dodaje Antonia Janczak ze Starej Rzeźni.

Szczecińska próba bicia Rekordu Polski została odnotowana w publikacji podsumowującej rok 2016. Miejmy nadzieje, że w tym roku będzie podobnie. Bądźcie z nami na Łasztowni w najbliższą niedziele o 12.00 oraz przez cały weekend w czasie trwania Dni Ulicy Zbożowej.

Dni Ulicy Zbożowej to prawdziwe święto Łasztowni. Podczas sobotnich wydarzeń scena muzyczna od wczesnego popołudnia do wieczora tętnić będzie życiem. Przed nami wspaniałe występy artystyczne i prezentacje najlepszych szczecińskich, ale nie tylko szczecińskich zespołów. Zapamiętajcie, weekend 19 i 20 sierpnia to czas gdy wszyscy musicie być na Łasztowni, wysłuchać gwiazd, wziąć udział w zabawach i koniecznie odwiedzić Starą Rzeźnię!

W sobotę na scenie przy Starej Rzeźni zaprezentują się:

16:00 Sklep z Ptasimi Piórami

Ma wierną klientelę wśród publiczności swojej generacji, jednak do Sklepu zaglądają coraz młodsze twarze, poszerzając znacząco grono wielbicieli. Dzieję się tak za sprawą stylu muzyki „sklepowej” i klimatu koncertów – dynamicznych i otwartych a jednocześnie mądrych i urzekających poetyckością, świeżych i niebanalnych. Ryszard Leoszewski to wielki przyjaciel Starej Rzeźni. Koncerty jego projektów słyszeliśmy na Łasztowni już nie jeden raz. Czym będzie różnić tegoroczny występ od innych? Będzie jeszcze piękniej, jeszcze bardziej wzruszająco, jeszcze bardziej lirycznie i magicznie. Nie może Was zabraknąć podczas tego wydarzenia!

 17:30 OHO!KOKO

Alicja Kruk, właścicielka barwy kojarzącej się z najwybitniejszymi wokalistkami lubującymi się w „czarnych” dźwiękach oraz Marek Szul, mistrz niekonwencjonalnego wykorzystania pudła rezonansowego z sześcioma strunami oraz niezliczonej liczby przycisków znajdujących się pod jego nogami. Obecnie szykują się do wydania swojego pierwszego albumu. Możemy być przekonani, że piosenki z niego pochodzące staną się przebojami. W ich muzyce czuć rozwój, wielką pasję i dużo kreatywności tak potrzebnej by odnosić sukcesy na rynku muzycznym. Ich występ został bardzo ciepło przyjęty podczas drugich „Dni Ulicy Zbożowej”.

 19:00 Rajd

RAJD – naturalna, ekspresyjna muzyka porywa w wir przemyśleń. Komponują muzykę improwizując, co potem prezentują na scenie.

 21:00  Transsexdisco – koncert finałowy

Zespół tworzy muzykę rockową z wyraźnie zaznaczonymi elementami punk rocka oraz elektroniki. Debiutancka płyta grupy zatytułowana “Ultrachemia” została wydana własnym sumptem 10 lipca 2010 roku. Przy realizacji drugiej płyty zespół nawiązał współpracę z wytwórnią S.P.Records, pod której szyldem ukazał się drugi krążek formacji o tytule “Transsexdisco”. Premiera miała miejsce 14.01.2013 roku. Obecnie grupa przygotowuje się do premiery kolejnego albumu „Surreal” – możemy spodziewać się dużych muzycznych emocji.