Co miesiąc w Starej Rzeźni odbywać się będą projekcie filmowe, które w założeniu mają poprawić widzom humor. Inicjatywa Michała Chaszkowskiego – Jakubowa to kontynuacja świetnie przyjętego „Feel Good Festiwal”, który odbył się w Szczecinie kilka miesięcy temu. Czego możemy spodziewać się po kolejnych projekcjach? Dobrego humoru, optymizmu, nadziei i pozytywnego nastrojenia do świata i ludzi dookoła – mimo szarej aury za oknami.

„Feel good – pokazy filmów pozytywnych” to bardziej kameralna kontynuacja festiwalu, który miał miejsce na początku października i okazał się wielkim organizacyjnym i frekwencyjnym sukcesem. Organizatorzy postanowili, że w mieszkańców miasta trzeba tchnąć więcej optymizmu, stąd comiesięczne pokazy w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Bilety na projekcie kosztują 10 złotych, film „Nasz najlepszy rok” będzie można zobaczyć 15 listopada o godzinie 18.00: – W październiku 2018 roku odbędzie się kontynuacja naszego przeglądu Feel Good. Do tego czasu chcemy podtrzymywać zainteresowanie oglądaniem filmów optymistycznych, z pozytywnymi akcentami i dobrej jakości humorem – mówi Michał Chaszkowski – Jakubów. – Na początek zaprezentowany zostanie francuski “Nasz najlepszy rok” Cédrica Klapischa, gdzie ciężar dylematów rozbrajany jest śmiechem. Film obyczajowy opowiadający historie trójki rodzeństwa, która w obliczu śmierci ojca musi zadecydować o losach rodzinnej winnicy. Czy ich miejsce na ziemi jest tam, gdzie tradycja i przeszłość, czy sami wyznaczają ścieżkę swojego życia? Odpowiedź już w następną środę – dodaje organizator wydarzenia.

Film „Nasz najlepszy rok” to francuska komedia, wielokrotnie nagradzana i zbierająca wspaniałe recenzje. Na Juliette niespodziewanie spada ciężar prowadzenia starej, podupadającej rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić ją do lat dawnej świetności, musi nie tylko na nowo poukładać rodzinny interes, ale i swoje życie. Do najtrudniejszych zadań będzie należało pogodzenie zwaśnionych od lat braci – francuska komedia przedstawiająca w krzywym zwierciadle relacje rodinne była przebojem francuskiego box office.

„Feel good – pokazy filmów pozytywnych” – 15 listopada, godzina 18.00, Stara Rzeźnia. Bilety do nabycia przez Internet lub w Kubryku Literackim w cenie 10 złotych.

 

To był na Łasztowni dzień pełen wrażeń. Kilkaset osób bawiło się podczas inicjatyw przygotowanych na 11 listopada. Wydarzenie „Niepodległość na Maszt” przybliżało mieszkańcom kulturę morską przy jednoczesnym prezentowaniu jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm. Wszyscy mocno komplementowali bogaty program artystyczny, tłumy podziwiały pokaz kawalerii, ale i tak największym zainteresowaniem cieszyły się wspaniałe warsztaty dla dzieci przygotowane przez harcerzy oraz florystów-artystów z kwiaciarni Pod Żółtą Różą.

Zaczęliśmy punktualnie o 11:11 odśpiewaniem „Hymnu do Bałtyku”. Byli z nami kapitanowie z Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej, a za część muzyczną odpowiadał Chór Akademii Sztuki w Szczecinie. Moment śpiewania był bardzo wzruszający i pokazał, że wydarzenie „Niepodległość na Maszt” zaprezentuje nam zupełnie inną odsłonę patriotyzmu, taką bardziej „od strony wody”. Pomysł okazał się sukcesem: – Naszym założeniem było promowani patriotyzmu, z uwzględnieniem trochę innego punktu widzenia czyli tego, że o naszą niepodległość walczyli także Kapitanowie i ludzie morza. Świętujemy nie tylko 11 listopada, ale także dzień później wspaniałym koncertem Sedinum Chamber Orchestra i Mai Koman oraz w następnym tygodniu występem zespołu PUSZ i Stanisława Soyki – mówi Antonia Janczak z Fundacji Moja Łasztownia. – Nasze wydarzenie „Niepodległość na Maszt” łączy pokolenia. Swoje wydarzenie mają wspaniali kapitanowie, jest część artystyczna zdominowana przez dzieci, ale i jest poważna dyskusja o patriotyzmie czy rozmaite warsztaty w których biorą udział zarówno dzieciaki jak i nawet osoby zbliżające się do pełnoletności. Takie było założenie i wspaniale, że tak wiele osób jest dzisiaj z nami – dodaje Antonia Janczak.

Rzeczywiście zarówno część artystyczna jak i warsztaty czy pokaz kawalerii gromadził tłumy. Jak mówi Laura Hołowacz, Prezes firmy CSL Internationale Spedidion, założycielka Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, instytucja na Łasztowni chce być blisko wydarzeń, które interesują mieszkańców miasta: – Łasztownia obchodzi po raz kolejny Święto Niepodległości, to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Kochamy swój kraj, jest to okazja do weselenia się, do zabawy i do nauki. Zwracam Państwa uwagę na obecność Kapitanów, Klub jest z nami, Panowie i Panie bardzo się cieszą, że właśnie dzisiaj postanowiliśmy uhonorować ich zasługi podczas odsłonięcia tablic. Jest mnóstwo ludzi, ale jest to zwieńczenie pracy całego zespołu naszego Centrum – mówi Prezes Laura Hołowacz.

Dla dzieci z przedszkola „Żagielek” 11 listopada to bardzo ważny dzień. Dzieci podczas wydarzenia „Niepodległość na Maszt” zaprezentowały specjalnie przygotowany program artystyczny: – Dzieci bardzo przeżywały ten dzień. Od pierwszych dni w przedszkolu wiedzą, że mieszkają w Polsce i w Szczecinie, znają symbole, godło, hymn. Dzisiejszy dzień to dla ich okazja do pokazania się poza przedszkolem, chociaż bardzo często biorą udział w rozmaitych ciekawych przedsięwzięciach. Nasze przedszkole jest bardzo bliskie edukacji morskiej. Sama nazwa „Żagielek” zobowiązuje. Dzisiaj dużo o miłości do Polski, ale także dużo o żeglowaniu. Dzieciaki na przykład przygotowały specjalny pokaz do piosenki „10 w Skali Beauforta” – mówi Gabriela Polesiak, dyrektor przedszkola nr 27.

– To bardzo udana impreza. Moje dziecko występowało razem z przedszkolem, ale zostaliśmy jeszcze na warsztatach z harcerzami. Dzieciaki świetnie się bawią, my byliśmy na kawie. Rewelacyjna sprawa i cieszę się, że tu byliśmy – mówi Pani Katarzyna. – Miło jest 11 listopada, akurat w weekend spędzić czas wśród uśmiechniętych i życzliwych ludzi. Bardzo mi się tutaj podoba – dodaje Pani Iza.             – Przyszliśmy na kawalerię z całą rodziną. Trochę zimno i szkoda, że tak dużo samochodów dookoła, ale i tak fajnie, że takie wydarzenie ma tu miejsce – mówił Pan Piotr.

W ramach wydarzenia „Niepodległość na Maszt” przed nami jeszcze dwa koncerty na które serdecznie zapraszamy. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Gminy Miasto Szczecin.

– To wielka dumna dla Starej Rzeźni, że może gościć przy różnych okazjach Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Z Kapitanem Grycnerem rozwijamy projekt Skweru Kapitanów i tablice będą kolejną cenną częścią. Nie znaczy to, że nie mamy już w planach kolejnych inicjatyw w tym miejscu – mówi Laura Hołowacz, Prezes firmy CSL Internationale Spedition, inicjatorka powstania Starej Rzeźni. Podczas Narodowego Święta Niepodległości na Łasztowni zaprezentowano nowe tablice dedykowane żyjącym, szczecińskim kapitanom.

Kapitanowie Żeglugi Wielkiej to przyjaciele Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Podczas naszych inicjatyw z okazji 99-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości nie mogło zabraknąć akcentów marynistycznych. Podczas obchodów osłonięto zostanie 6 nowych tablic w Skwerze Kapitanów. Upamiętniają one:

1/ Kpt.ż.w. Eugeniusz Daszkowski

2/ Kpt.ż.w. Danuta Kobylińska-Walas

3/ Kpt.ż.w. Aleksander Walczak

4/ Kpt.ż.w. Lech Jasiński

5/ Kpt. ż.w. rybackiej Elżbieta Trzeciak -Zawadzka

6/ Kpt.ż.w. Józef Gawłowicz

Podczas wydarzenia cała Stara Rzeźnia i okolice wypełniły się ludźmi morza, a także ich rodzinami i przyjaciółmi. To było święto bardzo sentymentalne, ale momentami również wzruszające. Obecni na miejscu byli włodarze Akademii Morskiej w Szczecinie oraz przedstawiciele samorządu. – W maju tego roku odsłoniliśmy 6 tablic kapitanów Świętej Pamięci, teraz odsłonimy 6 tablic kapitanów, którzy jeszcze z nami są i którzy mogą bawić i uczyć kolejne pokolenia, wspaniałymi morskimi opowieściami. Niech kapitanowie sławią dalej naszą marynarską tradycję i niosą ją dalej do ludzi – mówi Kapitan Włodzimierz Grycner. – Bardzo mnie to wydarzenie cieszy, zaprojektowałem te tablice i wykonałem. Całą brać marynarską cieszy skwer, zaangażowanie Starej Rzeźni i to, że możemy pokazać światu kapitanów i możemy coś powiedzieć znowu o morskim Szczecinie i gospodarce morskiej – dodaje.

Wśród wyróżnionych jest kapitan Józef Gawłowicz, zwany kapitanem złotoustym. To aktywny promotor kultury marynistycznej, a także pisarz i wykładowca akademicki. Jak mówi tablica to dla niego wielka duma: – Zostałem uhonorowany jedną z tablic. Od kapitana do marynarza honoruje się w ten sposób osoby zasłużone, to uczuciowe i piękne. Pomysłodawca, kapitan Grycner, wpadł na pomysł żeby honorować nie tylko żyjących. Jestem dumny, że mogę być w tak zacnym gronie.

– Indywidualność Pani Laury Hołowacz powoduje, że wydawałoby się zapomniane tradycje marynistyczne wracają do łask i są fantastycznie promowane. Bardzo wysoko oceniam propozycje organizacji takiego wydarzenia jak „Niepodległość na Maszt” – dodaje kpt. Józef Gawłowicz.

Data: 11.11.2017
Godzina: 11:11
Wstęp Wolny

Zapraszamy wszystkich Państwa na oficjalne otwarcie obchodów Święta Niepodległości- Niepodległość na maszt.

O godzinie 11:11 wspólnie ze wszystkimi zaproszonymi gośćmi odśpiewamy Hymn do Bałtyku (oficjalny hymn Ligi Morskiej i Rzecznej) przy wsparciu Chórku Akademii Sztuki w Szczecinie. Po hymnie wysłuchamy krótkiego koncertu wspaniałych muzyków z chóru. Inicjatorami i współorganizatorami wydarzenia są Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Liga Morska i Rzeczna.  Kolejnym ważnym elementem powitalnym, będzie wernisaż wystawy pt. “Wolność”. Prace które będziemy mogli podziwiać przez cały weekend przygotowały dzieci z przedszkola Żagielek, seniorzy ze Stowarzyszenia Kamera oraz szczecińskich malarzy- Tadeusza Szklarskiego i Kazimierza Pomorskiego. Celem wystawy jest odnalezienie odpowiedzi na pytanie “Czym dla ludzi w różnym wieku i o różnych doświadczeniach jest WOLNOŚĆ?”

Bardzo ważnym elementem ściśle nawiązującym do historii naszego kraju będzie oficjalne odsłonięcie 6 tablic Kapitanów na skwerze Kapitanów, przed budynkiem Starej Rzeźni. Oddajmy cześć tym, którzy nie bali się stawiać czoła żywiołom.

W najbliższy weekend w Starej Rzeźni czeka na nas moc wrażeń przepełnionych wspominaniem, dumą, i patriotyzmem. Spędźmy ten czas wspólnie.

Data: 11.11.2017
Godzina: 15:00
Wstęp Wolny

Już w najbliższy weekend 11-12.11.2017 podczas wydarzenia Niepodległośc na maszt nie mogą Państwo przegapić niesamowitych pokazów konnych Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich! Na placu przed Starą Rzeźnią będzie okazja zaobserwować coś czego jeszcze nie było!
W swoim programie, historycznie ucharakteryzowani kawalerzyści przeniosą nas w świat Marszałka Piłsudskiego. Zaprezentują inscenizację Zaślubin Polski z Morzem, pokazy strzeleckie i tańce amazonek.

Nie lada gratka dla wszystkich pokoleń wybierających się na łasztownię w ten weekend.

https://www.facebook.com/Klub-Kawaleryjski-im-12-Pułku-Ułanów-Podolskich-400933879931330/

Do zobaczenia!!

Kapitanowie Żeglugi Wielkiej to przyjaciele Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Podczas naszych inicjatyw z okazji 99-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości nie mogło zabraknąć akcentów marynistycznych, które bliskie będą wszystkim ludziom morza, a także sympatykom kultury marynistycznej. Podczas obchodów osłoniętych zostanie 6 nowych tablic w Skwerze Kapitanów. O inicjatywie opowiada pomysłodawca skweru kpt żw. Włodzimierz Grycner.

– To ja na 70-cio lecie Szkolnictwa Morskiego w Szczecinie wymyśliłem “Galerię Kapitanów”. Następnie zaprojektowałem Tablice Zasłużonych, sławnych Kapitanów.

Pani Laura zaaprobowała mój pomysł i poprosiła mnie o wykonanie. Zebrałem dane Św. Pamięci Zasłużonych Sławnych Kapitanów i przy aprobacie Szczecińskiego  Klubu Kpt.ż.w. i Polskiego Związku Żeglarskiego wykonałem pierwsze 6 tablic – wspomina Kapitan Grycner.

– W maju 2017 na “Skwerze Kapitanów” przy “Starej Rzeźni” rodziny Św. Pamięci Zasłużonych, Sławnych Kapitanów uroczyście odsłoniły Tablice:

1/ Kpt.ż.w. Konstanty Matyjewicz – Maciejewicz

2/ Kpt.ż.w. Antoni Ledóchowski

3/ Kpt.ż.w. Zbigniew Szymański

4/ Kpt.z.w. Andrzej Huza

5/ Kpt.ż.w. j. Ludomir Mączka (Ludojad)

5/ Kpt.ż.w. j. Kazimierz (Kuba) Jaworski

Następnie Pani Laura Hołowacz poprosiła mnie o kontynuowanie “Galerii Kapitanów”,

ale tym razem ustaliliśmy, że będą to żyjący kapitanowie. Naszym hasłem jest: “Nie bójmy się honorować żyjących Sławnych Kapitanów!” Naszą ideą jest rozsławianie morza i gospodarki morskiej – mówi Kapitan Włodzimierz Grycner.

 

11 listopada Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia ze wsparciem Urzędu Miasta w Szczecinie oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje wydarzenie „Niepodległość na Maszt”. W ramach inicjatywy odbędą się koncerty, warsztaty dla dzieci, dyskusje, pokazy artystyczne oraz 11 listopada o 12.00 na Skwerze Kapitanów zaprezentowane zostaną nowe tablice:

 

1/ Kpt.ż.w. Eugeniusz Daszkowski

2/ Kpt.ż.w. Danuta Kobylińska-Walas

3/ Kpt.ż.w. Aleksander Walczak

4/ Kpt.ż.w. Lech Jasiński

5/ Kpt. ż.w. rybackiej Elżbieta Trzeciak -Zawadzka

6/ Kpt.ż.w. Józef Gawłowicz

 

Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie. Więcej informacji na temat inicjatywy „Niepodległość na Maszt” na portalu Moja Łasztownia oraz na Facebooku Starej Rzeźni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Janusz Radek i Mieczysław Szcześniak – to absolutny muzyczny top of the top jeżeli chodzi o polskich wokalistów. Doskonałe głosy, niecodzienna ekspresja i charyzma, znakomity repertuar. Wokaliści – odpowiednio w piątek i we wtorek – wystąpili w Starej Rzeźni. Były to absolutnie niezapomniane muzyczne wydarzenia. Co więcej, nie jest wykluczone, że w 2018 roku obaj panowie ponownie wystąpią na Łasztowni.

Janusz Radek zaczarował mieszkańców miasta w ostatni piątek. Jego koncert w Starej Rzeźni to powrót na Łasztownie po ponad półrocznej przerwie. Zimą wielkim sukcesem okazał się koncert walentynkowy. Tym razem było również nostalgicznie i również romantycznie, ale to spotkanie miało bardziej poetycki charakter. Janusz Radek zaprezentował się w repertuarze wierszy Haliny Poświatowskiej “Kim Ty jesteś dla mnie”. Artysta nie ukrywał, że powrót na Łasztownię jest dla niego miłym przeżyciem. Ze sceny pozdrowił mieszkańców Szczecina i powiedział, ze cieszy się, że znowu może być naszym gościem. Wielbiciele artysty bardzo chwalili koncert: – Janusza Radka uwielbiam od czasów płyty “Królowa nocy” i choć wtedy nie były to jego autorskie piosenki to zakochałam się bez pamięci, uwielbiam także płytę “Serwus Madonna” i naprawdę liczę, że Pan Janusz przyjedzie kiedyś do Szczecina na koncert na którym zagra przekrój całej swojej twórczości, bo to bardzo zróżnicowane utwory – mówi Pani Agnieszka. – Cieszę się, że mąż zabrał mnie na ten koncert. Jestem pierwszy raz w Starej Rzeźni. Bardzo podoba mi się klimat tego miejsca, to, że w koncercie wzięło udział tyle osób, że było nastrojowo. Pan Janusz pięknie śpiewał – dodaje Pani Anna. Janusz Radek w 2017 roku odwiedził nas dwa razy. Ile razy zobaczymy go w przyszłym roku? Tego jeszcze zdradzić nie możemy, ale… czy koncert, który miał takie opinie nie mógłby zostać powtórzony? Śledźcie pilnie harmonogramy Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Koncert Mieczysława Szcześniaka był wydarzeniem zorganizowanym przez Rotary Klub we współpracy z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia – celem było wsparcie Szpitala na Pomorzanach w planach otwarcia Banku Mleka Kobiecego. Inicjatywa zyskała już wsparcie Urzędu Miasta i sponsorów, ale jeszcze trochę środków brakuje. Niedzielny koncert wybitnego wokalisty miał pomóc w uzbieraniu reszty funduszy. Wydarzenie okazało się dużym artystycznym sukcesem. Dopisała publiczność, a artysta był w doskonałym nastroju. Podczas koncertu usłyszeliśmy największe przeboje artysty oraz utwory z jego ostatniego albumu wydanego w roku 2017.

W listopadzie w Starej Rzeźni wystąpi Smolik & Kev Fox, którzy promują swój nowy album. Odbędzie się także koncert projektu Pusz i Stanisława Soyki. W grudniu zapraszamy na koncert świąteczny Jackpot & Floating Orchestra. Więcej szczegółów o wszystkich koncertach już wkrótce!

Było bardzo merytorycznie – jak zawsze w przypadku wydarzenia organizowanego corocznie przez „Kurier Kolejowy”. Tym razem  w Szczecinie dyskutowano o gospodarce morskiej, spedycji, logistyce i przede wszystkim o transporcie. Jak mówi Prezes spółki CSL Internationale Spedition to wielka radość, że Szczecin może stać się gospodarzem wydarzenia podczas którego padają najważniejsze słowa i deklaracje odnośnie przyszłości transportu multimodalnego. Warto dodać, że NaviRail 2017 zostało zauważone przez szczecińskie media, a relacje z konferencji opublikowali między innymi Świat Biznesu, Kurier Szczeciński czy Radio Szczecin.

Szczecin i województwo zachodniopomorskie rokrocznie zyskują na znaczeniu w branży portowej. Wydawałoby się, że po upadku Stoczni Szczecińskiej perspektywy przemysłowe naszego regionu będą rysować się raczej w ciemnych barwach. Ostatnie lata pokazują jednak ogromny progres, widać to zarówno jeżeli chodzi o przeładunki w portach jak i rozwój firm z branży TSL. Jednym z liderów branży jest firma CSL Internationale Spedidion. Firma Prezes Laury Hołowacz jest inicjatorem powstania Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia i to właśnie na Łasztowni odbyła się tegrooczna edycja wydarzenia NaviRail 2017 – najważniejszej inicjatywy merytorycznej dotyczącej transportu, spedycji, logistyki i gospodarki morskiej. Podczas dwudniowej konferencji padały ważne słowa, które mogą być prognozą na przyszłość jeżeli chodzi o całą branżę: – Chcemy, aby zespół portów Szczecin i Świnoujście był liderem na Bałtyku. By tak się stało, warunkiem koniecznym jest dobre skomunikowanie naszych portów z zapleczem, w tym szczególnie z wykorzystaniem kolei i żeglugi śródlądowej. Przeładunki w portach osiągają kolejne rekordy, odbudowujemy port w Szczecinie i w Świnoujściu, czekamy na kolejne impulsy do rozwoju – mówił Dariusz Słaboszewski, Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście. Gościem spotkania był także wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej  Jerzy Materna:                         -Użeglownienie dróg wodnych w Polsce ma priorytetowy charakter dla rządu, czego wyrazem jest m.in. ratyfikacja Europejskiego Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Znaczeniu Międzynarodowym – mówił Minister.

Podczas konferencji głos zabrali także przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej. Czy można obsługiwać przedsiębiorców w portach szybciej, prościej i taniej oraz czy udogodnienia proponowane i przygotowywane przez KAS spełniają oczekiwania przedsiębiorców działających w branży morskiej? – z takimi pytaniami musieli zmierzyć się paneliści podczas jednej z rozmów na temat gospodarki morskiej:- Kluczowym jest, aby administracja była dla przedsiębiorców niewidzialna. Wy jako przedsiębiorcy macie prowadzić swoją działalność bez osobistego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową. Będą jednak nadal takie sytuacje gdzie poprosimy państwa o pewne dokumentacje np. związane z przechowywaniem ładunku. Podstawą działania KAS jest to, aby kontrola, która musi być zrealizowana była przeprowadzona tylko raz, a nie trzy, jak to miało miejsce przed reformą- mówił Robert Hołubasz, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Dwa dni debaty o gospodarce morskiej, transporcie i logistyce to czas wielu deklaracji, które będą w istotny sposób przyczyniać się do rozwoju branży. – NaviRail organizowany jest po raz pierwszy w Szczecinie. Ludzie z grona „Kuriera Kolejowego” organizują najważniejsze wydarzenia branży TSL w całej Polsce. Zmienia się rynek transportowy, jest nasycenie dróg przewozami towarowymi, zmienia się także produkcja na wysokowyspecjalizowaną. Przyszłość może być taka, że Polska nie sprosta obsłudze klientów opierając się tylko i wyłącznie na transporcie samochodowym – mówi Prezes firmy CSL Internationale Spedition Laura Hołowacz. Nasz region jest bardzo perspektywiczny, a organizacja konferencji w Starej Rzeźni jest potwierdzeniem statutu naszej instytucji w gradacji miejsc, w których poważnie dyskutuje się o gospodarce morskiej: – Są poważne plany by uruchomić żeglugę morską. Mamy dwa wyjścia; powinny być szerzej rozwinięte połączenia kolejowe lub powinniśmy mocniej postawić na transport multimodalny, na całym świecie można kontenerami przewozić towar. Takie wzrosty są widoczne w Polsce (z 3% do 6%, inne kraje Europy Zachodniej nawet 20%). Jest wielu operatorów multimodalnych, którzy bardzo prężnie rozwijają swoją działalność, to poważni europejscy gracze – dodaje Prezes Hołowacz.

Podczas dwudniowego spotkania poruszono także temat rozwoju infrastruktury portowej oraz drogowej, „12,5 dla Szczecina” oraz inne istotne zagadnienia. Miejmy nadzieje, że wnioski z dyskusji szybko zostaną wdrożone – dla dobra i rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego.

 

Muzycy Sedinum Chamber Orchestra we współpracy ze Starą Rzeźnią zapraszają na wyjątkowy koncert pt. Kontemplacje. W programie kameralnego recitalu znajdują się znakomite dzieła muzyki klasycznej. Termin wydarzenia, 31 października został wybrany nieprzypadkowo, gdyż koncert dedykowany jest pamięci ludzi bliskich naszym sercom, których już z nami nie ma.

Sedinum Chamber Orchestra opiera się na muzykach pochodzących z całej Polski, związanych artystycznie ze Szczecinem. Ambicją nowego zespołu jest, aby jego aktywność nie tylko uzupełniła panel wydarzeń kulturalnych, ale wnosiła też świeżość i niesztampowość w oparciu m. in. o performance, visual art czy live electronics. Inspiracją do działań orkiestry są w dużym stopniu sztuki wizualne, performatywne, ruch czy improwizacja. – Orkiestra Kameralna Sedinum powstała w 2015 roku z inicjatywy środowiska muzycznego Akademii Sztuki w Szczecinie. Lubimy się, mamy wspólną pasję i tak w 10 osób postanowiliśmy grać razem. Nasze koncerty opierają się na muzyce współczesne, ale jest to muzyka w której wykorzystujemy także wizualizacje i elementy elektroniczne. Na tym opieramy naszą drogę muzyczną, ale wykonujemy także utwory muzyki barokowej czy czasem muzykę sakralną jeżeli wymaga tego formuła koncertu – mówi Piotr Ernst z Sedinum Chamber Orchestra.

31 października w Starej Rzeźni Sedinum Chamber Orchestra zagra specjalny koncert, którego motywami muzycznymi będą uczucia dotyczące zadumy. Przed czasem Wszystkich Świętych będziemy się uspokajać, koncert więc nieprzypadkowo nosi tytuł “Kontemplacje”: – Zdecydowaliśmy się na wykonanie pięciu utworów, jeden z nich jest inspirowany przypowieścią o Łazarzu. Liczymy, że nasze pomysły się spodobają. Naszym celem jest wprowadzenie Państwa w klimat zaduszkowy, chcemy by fani muzyki klasycznej poczuli się usatysfakcjonowani, ale że kochamy także muzykę współczesną to tych akcentów nie może zabraknąć. Nie będzie jednak elementów prezentacji wizualnych, chcemy bowiem by koncert był bardziej nostalgiczny niż nowoczesny – mówi Ewa Tracz z Sedinum Chamber Orchestra. Jak zapowiadają organizatorzy, po koncercie w niebo symbolicznie zostanie wypuszczonych kilkadziesiąt lampionów. – Będzie to symbol pamięci o tych, których z nami nie ma, a szczególnie będziemy wspominać ludzi morza, żeglarzy, kapitanów i wszystkich pasjonatów żeglugi. Chcemy aby Państwo posłuchali dobrej klasycznej muzyki i wprowadzili się w klimat najbardziej refleksyjnego czasu w roku – dodaje Ewa Tracz.

Jakie plany na przyszłość ma Sedinum Chamber Orchestra? – Jesteśmy młodymi, ambitnymi muzykami, plany więc na dalsze koncerty są, ale nie tylko na koncerty. Obecnie przygotowywane są dwa albumy muzyczne, które będą gotowe w pierwszym kwartale 2018 roku. Nie możemy zdradzić jeszcze szczegółów, ale na pewno będzie to pozytywne muzyczne zaskoczenie.

W programie koncertu, który odbędzie się 31 października w Starej Rzeźni znajdą się utwory;
1. R. Williams – Five Variants of Dives and Lazarus j
2. B. Britten – Simple Symphony cz. III 
3. H. M. Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu 
4. D. Bowie – Warszawa
5. G. Mahler- Adagietto z V symfonii

Bilety w cenie 12 złotych do nabycia w Kubryku Literackim.

Już 22 października w Starej Rzeźni odbędzie się koncert Mieczysława Szcześniaka – charytatywne wydarzenie organizuje Klub Rotary Szczecin – celem jest uzbieranie pieniędzy na stworzenie pierwszego w regionie Banku Mleka Kobiecego. Bilety na wydarzenie są ogólnodostępne i można je nabyć za 100 złotych. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym – pomóc szpitalowi na Pomorzanach oraz posłuchać koncertu jednego z najwybitniejszych, polskich wokalistów.

– Zapraszamy na charytatywny koncert zorganizowany przez Rotary Club Szczecin. Gwiazdą wydarzenia będzie Mieczysław Szcześniak- wybitny piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Wydał dziesięć własnych płyt a współtworzył wiele więcej. Wszystkim przybyłym gwarantujemy wspaniały klimat przy delikatnym i energetycznym głosie wspaniałego artysty. Ten niedzielny wieczór warto spędzić przy dobrej muzyce a za razem wspomóc charytatywne założenie koncertu – mówią przedstawiciele Rotary Club, którzy są inicjatorami charytatywnego koncertu, którego beneficjentem jest SPSK numer 2 w Szczecinie. Szpital na Pomorzanach chce utworzyć Bank Mleka Kobiecego. To ważna idea. Bank mleka kobiecego to szansa na karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z różnych przyczyn – losowych lub medycznych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. W kraju istnieje 6 takich miejsc – m.in. w Warszawie, Opolu, Wrocławiu czy Toruniu.

Starania, by stworzyć taką placówkę w Szczecinie Klinika Patologii Noworodka SPSK nr 2 PUM w Szczecinie rozpoczęła dwa lata temu. Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przekazał na ten cel pomieszczenie w jednym z budynków znajdujących się na terenie szpitala, w którym działać będzie bank, natomiast dyrekcja szpitala wygospodaruje środki finansowe na utrzymywanie placówki. Szczeciński bank mleka nie będzie prowadził działalności dochodowej – zarówno donacja, jak i otrzymanie mleka dla dzieci odbywać się będzie bezpłatnie.

W inicjatywę zaangażowali się Rotarianie z klubu w Szczecinie oraz Urząd Miasta Szczecina deklarując odpowiednio kwoty ok. 250 i 150 tysięcy złotych. By otworzyć bank mleka potrzeba jeszcze ok. 50 tysięcy. Brakujące środki zbierane będą podczas organizowanego przez Rotary Szczecin Center Club koncertu charytatywnego Mietka Szcześniaka. Dochód z biletów przeznaczony zostanie na zakup sprzętu i uruchomienie banku mleka. Na koncert, który odbędzie się w Starej Rzeźni w Szczecinie 22 października o godz. 19.00 mogą przyjść wszyscy chętni. Bilet kosztuje 100 złotych. „Warto wesprzeć ten projekt” – mówi dr hab. n. med. Beata Łoniewska, lekarz kierujący Kliniką Patologii Noworodka szpitala na Pomorzanach – „Z mleka, które trafi do naszej placówki będą mogły korzystać nie tylko wcześniaki urodzone w naszej klinice, ale także maluszki z całego regionu. Nasz szpital jest wyróżniony tytułem Szpitala Przyjaznego Dziecku, promujemy więc karmienie piersią. Niestety nie wszystkie noworodki mają na to szansę. Bank mleka to dla nich możliwość, by korzystały ze wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą naturalny pokarm kobiecy” – dodaje lekarka.

Zapraszamy do Starej Rzeźni już 22 października – bilety na koncert Mieczysława Szcześniaka są jeszcze dostępne.